Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Deště pomohou bohaté úrodě fazolí

Člověk v tísni pracuje již několik let ve střední Etiopii oblasti jezera Awassa. Krom stavby škol se zde také snažíme podporovat místní zemědělce. Například lidé z vesnice Lebu Koromo dostali díky Skutečnému dárku možnost získat pro své živobytí kuřata nebo sazeničky. Nakonec se rozhodli pro fazole. 

„Se sousedy jsme se shodli na tom, že bychom dali přednost fazolím, které bychom zaseli. Kuřata nám sice mohou pomoci když je sucho, ale letos je dobré léto, hodně prší a může být dobrá úroda, která nám pomůže i napřesrok,“ říká Burasa Boshiro, jeden z obdarovaných, který bydlí se svou ženou a čtyřmi dětmi v tradičním sidamském domě z došek.

Pravdou je, že všichni jsou z letošních dešťů šťastní, jelikož slibují dobrou úrodu, která už dlouho nepřišla. Ale voda nese i vážné potíže. „Při každém období dešťů přijdeme o hodně půdy z našich polí,“ vysvětluje Burasa. Lesy v horách nad vesnicí totiž zmizely a všechna voda, kterou monzuny přinesou, se tak teď nezadržitelně valí z kopců dolů přes vesnici. A úrodnou africkou půdu odnáší s sebou.

Zrovna za Burasovým domem se klikatí jedna z mnoha hlubokých strží, které pomalu ale jistě ukusují nejen pole, ale celou vesnici. „Moje pole už moc veliké není. Některé fazole, které jsem dostal, jsem proto musel vysázet na dně strže, kam voda odnesla půdu z mého pole. Až ale sklidím, půda tu dlouho nevydrží a voda ji odnese do jezera.“ 

„Mnoho mých sousedů ale stále neví, jak se má starat o krajinu. Vykáceli lesy, zničili pastviny a teď máme i problém s vodou,“ vypráví Burasa a hledí na svůj dům, který dnes stojí v krásné udržované zahradě. Ale za pár let to tak být nemusí. „Věci se určitě změní,“ uzavírá. Ale doufejme, že i s naším přispěním jen k lepšímu.

Deště pomohou bohaté úrodě fazolí | Skutečný dárek
 

Environmentální projekty v etiopské Awasse

Člověk v tísni se snaží přispívat k nalezení udržitelné cesty a nastavení alternativní možnosti k nadužívání přírodních zdrojů v Awasse. Zdejší projekty jsou zaměřeny na zalesňování, protierozní opatření, diverzifikaci zemědělské produkce a vzdělávání místních obyvatel.

Zalesňování či nastavení podmínek regenerace území musí jít ruku v ruce s přijetím odpovědnosti za vlastní půdu a přírodní zdroje místními obyvateli, jinak nebude proces přeměny udržitelný. Proto je jednou z nejdůležitějších aktivit práce s farmáři, kteří jsou vzděláváni v oblasti udržitelného spravování přírodních zdrojů.

Diverzifikace plodin má za úkol přinést farmářům nové a odolné druhy, které by měly zajistit pro místní obyvatele obživu po celý rok. Společně s osázením hranic mezi poli chce Člověk v tísni tlumit odnos nejcennější půdy a podporovat rozšíření druhů rostlin, které jsou využitelné nejen pro krmení dobytka, ale i pro lidskou stravu.