Člověk v tísni v Angole (2021)
- 607 farmářů má nové nářadí, semena a hnojiva
- 540 zemědělců se dozvědělo, jak udržitelně hospodařit
- rozdali jsme 432 kilogramů semen zeleniny
- 900 žen ví, jak vařit svým dětem nutričně vyvážená jídla
- 35 žen se vyzná ve výrobě mýdel i vložek
- 158 tradičních porodních asistentek umí pomoci a poradit maminkám
Země se stále potýká s následky vleklé občanské války a trápí ji špatná dostupnost zdravotnictví, podvýživa dětí a neefektivní zemědělství.
OBŽIVA Obyvatelé provincie Huíla se většinou živí zemědělstvím a jsou na něm závislí, jejich úroda pro ně často znamená jedinou obživu. Zemědělské postupy, které používají, ale podkopávají úrodnost a odolnost půdy. Většinou si vypěstují dostatek plodin, které však nemají dostatečnou výživovou hodnotu. Jídelníček malých dětí neobsahuje dostatek živin a děti nemohou zdravě růst. Proto farmáře školíme a v takzvaných Polních školách učíme, jak s půdou pracovat udržitelně. Aby jim to šlo co nejlépe od ruky, dostávají od nás nářadí, odolná semena, hnojivo a sazeničky. Školíme i zdravotníky o příčinách podvýživy a průjmových onemocnění a společně skládáme nutričně bohaté jídelníčky pro kojence a malé děti. Zapojilo se na 360 drobných zemědělců a 180 zahradníků, 40 zdravotníků, 24 úředníků a 900 těhotných nebo kojících žen a maminek, které mají děti mladší než 5 let. Díky Skutečnému dárku mají farmáři šanci vypěstovat na vlastních polích více zeleniny i dalších plodin, které obohatí jídelníček jejich dětí.
ZDRAVÍ A HYGIENA Angola se dlouhodobě potýká se špatným přístupem k nezávadné pitné vodě, dlouhotrvajícími suchy, potravinovou nejistotou a nedostatečnou zdravotní péčí a hygienou. V provincii Bié proto dlouhodobě pracujeme ve 144 obcích na zlepšení situace v oblasti vody, sanitace a hygieny. Využíváme osvědčený přístup, kdy jsou přímo dané komunity zodpovědné za vlastní dodržování hygieny. Naučíme je, jak vybudovat latrínu a pečovat o její čistotu, jak si co nejčastěji umývat ruce a hlavně, proč musí svoje znalosti předávat sousedům a známým. Díky tomu už dětem nebudou hrozit průjmová onemocnění ze špinavé vody – ta často mohou vést až k podvýživě. Pandemie covidu-19 zasáhla i venkovské oblasti, obyvatele proto informujeme o tom, jak se nemoci bránit, distribuujeme tablety na čištění vody a učíme místní ušít si vlastní roušky. Velkou překážkou k dodržování hygieny je nedostatek peněz na mýdla a menstruační vložky. S cílem poskytnout ženám a celým rodinám určitou autonomii, uspořádali jsme školení na výrobu mýdel. Zároveň jsme maminkám ukázali, jak vařit jídla bohatá na živiny jen z plodin, které jsou na místě dostupné. S tímto nám pomohlo i 158 tradičních porodních asistentek. |
|
Sledujte naše sociální sítě
Člověk v tísni na Facebooku
Člověk v tísni na Instagramu
Člověk v tísni na síti X (původně Twitter)
Člověk v tísni na YouTube